Blog

Barter

Co to jest barter?

Barter to nic innego jak bezgotówkowa wymiana towarów bądź usług. Handel wymienny jest znany na świecie od czasów starożytnych, kiedy w handlu nie posługiwano się jeszcze pieniędzmi. Obecnie za sprawą social mediów barter przeżywa swoje drugie życie. W skrócie dostajemy jakiś produkt, a w zamian mamy go sfotografować i zamieścić na naszym profilu. Zareklamować naszym odbiorcą, zachęcić do zakupu. I nie ma w tym nic złego, o ile przynosi on korzyści obu stroną. Jak to mówią reklama dźwignią handlu. A marzeniem niemal każdego użytkownika instagramu, jest zarabianie na nim. Choćby w formie barteru.

Współpraca barterowa

Niestety współpraca barterowa ma też swoje ciemne storny. Nie zawsze przynosi oczekiwane efekty, tzn. nie wpływa na zwiększenie sprzedaży. Zdarza się, że influencerzy po prostu kupują obserwatorów i sztucznie napędzają ruch na swoim koncie. Zanim podejmiecie współpracę najpierw dokładnie przeanalizujcie konto, aby uniknąć późniejszych rozczarowań. Coraz częściej użytkownicy instagramu chcą poprostu dostać coś za darmo. Hurtowo wysyłają wiadomości do producentów z ofertami współpracy. Zwykle taka wiadomość pełna jest zachwytów nad produktami. Po chwili okazuje się, że nadawca nie polubił nawet żadnego naszego zdjęcia, o obserwacji konta już nawet nie wspomnę. Kiedyś, z ciekawości zapytałam Panią, dlaczego nas nie obserwuje, skoro tak bardzo podoba jej się ,,nasze” produkty. W odpowiedzi dostałam ,,Obserwuję tylke te konta, które mnie naprawdę interesują” Czytaj, wyślij mi paczkę gratisów, to może Was zaobserwuje. To już trochę pod łapuwkarstwo podchodzi. Po prostu zanim zaproponujecie jakieś marce współpracę, okażcie prawdziwe zainteresowanie. Zresztą o wiele lepiej promować coś co naprawdę się lubi, a nie dlatego, że nam za to zapłacili. Wiele polskich marek to małe rodzinne firmy i zwyczajnie nie stać ich na drogie współprace. Fajnie jest też czasem zrobić coś bezinteresownie, tak po prosty by wesprzeć.

Po drugiej stronie barteru

Pod naszym postem na instagramie dotyczącym właśnie barteru wywiązała się dość burzliwa rozmowa. Większość przyznało nam rację, że influencerki są coraz bardziej roszczeniowe. Ale pojawiły się też głosy z drugiej strony. Tak wiemy, że prowadzenie konta na instagramie to ciężka i pracochłonna praca. By robić dobrej jakości zdjęcia, potrzebny jest odpowiedni sprzęt, a to wiąże się z kosztami. I tak zapłata za Waszą pracę Wam się należy. Współpraca barterowa pomogła wybić się na rynku, nie jednej firmie. I jest wiele osób, które wkładają serce w to co robią. To widać. My tylko chcieliśmy pokazać jak to wygląda od strony producentów. Że pytanie: nie szukacie może amasadorów?, podczas gdy wogóle nie zna się marki jest trochę słabe. Powtórzymy raz jeszcze. Barter nie jest zły. O ile obie strony są zadowolone. Warto też dogadać wszystkie szczegóły ( podpisać umowę? ) przed rozpoczęciem wpółpracy. Także tyle od nas. Wszelkie komentarze i opinie mile widziane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *